понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot czyli żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Płoty roślinne najczęściej spełniają funkcje ogrodzenia, chociaż częstokroć służą dodatkowo za dekoracje. W większości wypadków takie sztacheta PVC stawia się w nasłonecznionych położeniach, gdzie szybko wzrastają i silnie gęstnieją. Bez liku powabu maja również takie żywe ploty, jakie wiodą poprzez cieniste zakątki skweru. Ciemna zieleń liści z przejrzysta gdzieniegdzie gmatwanina witek czy tez kwiatami tworzą zajmujące spojrzenie obrazy, zaś rześka wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , powoduje że nawet mały spacer w pobliżu takiego płotu wycisza oraz rozluźnia.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę funkcje takiego płotu, warunki jakie dominują w skwerze, również nasze upodobania oraz czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o zwykłym pokroju samodzielnie rosną, częstokroć również ekspansywnie rozkwitają, jednakże chcą tez dużo przestrzeni. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane żywe sztachety PVC mogą być bardzo wysmukłe, jednak wypada je regularnie obcinać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są tez koszty nabycia roślin na parkan.Jest wiec nad czym się myśleć, bo takie ogrodzenie zakłada się na długi okres czasu, czasem nawet na pokolenia.


Z reguły wystarczający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, ogromnie popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on dużo zalet:
•jest mało absorbujący,
•dobrze wytrzymuje susze,
•ekspresowo rośnie,
•cyklicznie podcinany schludnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek stanowi niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr można zastąpić irga połyskująca - jesienią wspaniale się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się pożytecznymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować wyłącznie od strony reprezentacyjnej, natomiast cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby rodziły owoce.


Niezwykle wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztacheta z Winylu z Długołęki stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki i ulice. Żeby utworzyć taki parkan rośliny sadzimy dookoła krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy pod dostatkiem miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Jeśli pragniemy żeby nasze żywe ogrodzenie było bardzo wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego względnie klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий