пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało co wyraźnie nie zaznaczy krawędzi trawy ewentualnie kwiatów jak niskie żywe ogrodzenie.

Niesłychanie wysokie, bo prawie dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w przypadku potrzeby zacienia sąsiednie budynki a także ulice. Aby otworzyć taki parkan rośliny zasadzamy dookoła krawędzi posesji. Jeżeli mamy dosyć miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzeszki. Jeśli pragniemy by nasze zielone ogrodzenie było nadzwyczaj wybujałe zaś zarazem wąskie to w zacienionym miejscu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy jednak, że jak rośliny nas przewyższa, ich zmniejszanie może być bardzo utrudnione.

Nic właściwie nie uwydatni linii trawnika względnie rabaty jak małe żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie zarówno trawa, jak i rabaty nie zawsze chcą satysfakcjonująco rosnąc w określonych miejscach, małe drzewa zdołają utrzymać naturalne bogactwo w wyznaczonym miejscu albo osłonią gołe place gleby. Porządnie ukształtowany mały żywopłot już sam zresztą wystarczy za dekoracje ogrodu. Na zielone ploty przydaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę tylko ploty Poznań kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, jakich się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, ale przecież w ciemnych zakamarkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast upiększają je zgrabne jabłuszka, jakie można przerobić na konfitury.

Niewysokie ewentualnie duże zielone ogrodzenia wolno otrzymać z gatunków iglastych.

Na nieszczęście, rośliny z tej grupy bywają o wiele bardziej kosztowne aniżeli drzewa liściaste. Spośród nich najlepiej toleruje miejsce zacienione cis pospolity. Na ogól szeroko się rozrasta i należny go obcinać, pomimo tego jego wersje Fastigiata Robusta można odłożyć samopas.Powinien się ekspresowo dojrzewał oraz wstrzyma filarowy zarys.

Jeśliby wasz zaułek jest bardzo ciemny, wskazane jest aby żywy ostrokół rozświetlić kolorowymi zmazami. Poniektóre spośród cienioznośnych gatunków maja klasy o złotawych albo tęczowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr zwyczajny Aureum zasną dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne odcienie są najbardziej oczywiste w słońcu, natomiast nawet w chłodu liście pozostają wystarczająco jasne, niemal oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий